SPECIFICATIONS
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Size | 5"x5"x3/8" |
| Product Length | 5" |
| Product Width | 5" |
| Product Thickness | 3/8" |
| Product Weight | 0.66 lbs / piece |
| Product Coverage (sq. ft. / pcs) | 0.17 |
| Box Quantity | 48 pcs |
| Box Weight | 31.68 lbs |
| Box Coverage | 8.35 sq. ft. |
| Material | Ceramic |
| Color | Green |
| Finish | Crackled |
| Edge | Bevelled |
| Design | Hexagon 5 |
| Recommended Applications | |
|---|---|
| Bath Floors/walls | ✗ |
| Commercial Interior Floors | ✗ |
| Commercial Interior Walls | ✓ |
| Outdoor Floor | ✗ |
| Outdoor Wall | ✓ |
| Residential Countertops | ✗ |
| Residential Interior Floors | ✗ |
| Residential Interior Walls | ✓ |
| Shower Floors | ✗ |
| Shower Walls | ✓ |
| Backsplash | ✓ |
| Res. Light Floors | ✓ |
Description
Make your bathroom, kitchen or any other place look perfect with Verdant Crackled Hexagon 5 Ceramic Tile. Experience the elegance of Green Ceramic tile in your space.
For flexibility in design and installation, a wide range of coordinating wall tiles, floor tiles, and mosaic tiles are available. The size of this product 5x5x3/8 and it is a Green Ceramic tile. If you need a different size of this product, you can use the site search.
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
