SPECIFICATIONS
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Size | 12"x24"x5/8" |
| Product Length | 12" |
| Product Width | 24" |
| Product Thickness | 5/8" |
| Product Weight | 8.93 lbs / square feet |
| Product Coverage (sq. ft. / pcs) | 2 |
| Material | Basalt |
| Color | Gray |
| Finish | Chiseled |
| Edge | Straight Cut |
| Shape | Rectangular |
| Recommended Applications | |
|---|---|
| Bath Floors/walls | ✗ |
| Commercial Interior Floors | ✓ |
| Commercial Interior Walls | ✓ |
| Outdoor Floor | ✗ |
| Outdoor Wall | ✗ |
| Residential Countertops | ✗ |
| Residential Interior Floors | ✓ |
| Residential Interior Walls | ✓ |
| Shower Floors | ✗ |
| Shower Walls | ✗ |
| Backsplash | ✗ |
| Res. Light Floors | ✓ |
Description
Make your bathroom, kitchen or any other place look perfect with Basaltina Chiseled Basalt Tile. Basalt tiles and mosaics are perfect for a minimalist look for modern lofts, apartments, and other commercial tile projects. Experience the elegance of Gray Basalt tile in your space.
For flexibility in design and installation, a wide range of coordinating wall tiles, floor tiles, and mosaic tiles are available. The size of this product 12x24x5/8 and it is a Gray Basalt tile. If you need a different size of this product, you can use the site search.
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
