SPECIFICATIONS
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Size | 3"x9"x3/8" |
| Product Length | 3" |
| Product Width | 9" |
| Product Thickness | 3/8" |
| Product Weight | 4.41 lbs / square feet |
| Product Coverage (sq. ft. / pcs) | 0.19 |
| Box Quantity | 40 pcs |
| Box Weight | 33.08 lbs |
| Box Coverage | 7.5 sq. ft. |
| Material | Glass |
| Color | Gray |
| Finish | Metallic |
| Edge | Bevelled |
| Design | Subway |
| Recommended Applications | |
|---|---|
| Bath Floors/walls | ✗ |
| Commercial Interior Floors | ✗ |
| Commercial Interior Walls | ✓ |
| Outdoor Floor | ✗ |
| Outdoor Wall | ✗ |
| Residential Countertops | ✗ |
| Residential Interior Floors | ✗ |
| Residential Interior Walls | ✓ |
| Shower Floors | ✗ |
| Shower Walls | ✓ |
| Backsplash | ✓ |
| Res. Light Floors | ✗ |
Description
Make your bathroom, kitchen or any other place look perfect with Cenere Metallic Subway Glass Tile. Experience the elegance of Gray Glass tile in your space.
For flexibility in design and installation, a wide range of coordinating wall tiles, floor tiles, and mosaic tiles are available. The size of this product 3x9x3/8 and it is a Gray Glass tile. If you need a different size of this product, you can use the site search.
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
