Description
Mid Size Three Gang Screwless Deco Wallplate
Eaton Screwless wallplate, Screwless, Decorator Cutout, Polycarbonate, Three- gang, Mid-size
- Mid-sized to cover wall imperfections and large wallboard openings
- Virtually unbreakable polycarbonate construction
- Available in toggle switch, duplex receptacle and decorator styles
| Length (in.) | 4.87" |
| Width (in.) | 6.75" |
| Depth (in.) | 0.08" |
| Weight (lbs) Each | 0.15 lbs |
Spec Sheet
Spec Sheet
Info
| Type | Decorator GFCI Wallplate |
| Size | Mid-size |
| Compliance |
RoHS Compliant
|
| Certifications | UL Listed / cULus Listed |
| Cutout | Decorator |
| Gang |
Three |
| Color | White, Black, Brown, Gray, Light Almond |
| Material | Polycarbonate |
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

