SPECIFICATIONS
| Waterproof | Engineered with a unique and truly waterproof construction. Can be installed throughout the home including kitchens, bathrooms, and below grade. |
|---|---|
| Ultra Durable | Industry-leading dent resistance. Ceramin® products have a usage Class of 32 and 33 making them perfect for moderate to high traffic spaces. |
| Scratch & Stain Resistant | Features a highly durable surface that protects floors against the wear and tear of a busy household, including scratches and pet accidents. |
| Dimensionally Stable | Stable in high humidity and extreme temperatures. Can be installed in three-season rooms and in spaces up to 100' x 100' without transitions. |
| Lifetime Anti-fade | Visuals are printed using UV-protected inks for a lifetime guarantee against fading from sun exposure. |
| PVC & Toxin Free | This product is 100% free of PVC, formaldehyde, phthalates, or other plasticizers and features ultra-low VOC emissions. |
| Recycle Bin Friendly | 100% recyclable. Can be recycled with common household recyclable plastics such as milk containers, plastic bottles, and packaging. |
| 25% Post-Consumer Material | Planks contain a minimum of 25% post-consumer material such as yogurt cups and packaging. |
| Plank Width | 8.0 in (203 mm) |
|---|---|
| Plank Length | 59.8 in (1,520 mm) |
| Thickness | 5.5 mm (w/ 1 mm pad) |
| Edge Profile | 4-sided bevel |
| SQ. FT. / Carton | 26.6 |
| Collection | Ceramin® |
|---|---|
| Family | Icon |
| Species | Oak |
| Color | Taupe |
| Tone | Light |
| Variation | Medium |
| Number of Unique Planks | 18 - 24 |
| Wear Rating | Usage Class 33 | AC5 |
|---|---|
| Surface Texture | Wood Grain |
| Installation Technology | Megaloc® |
| Warranty | Lifetime Residential | 10 Years Commercial |
| Country of Manufacture | Germany |
| Certification | GreenGuard Gold, Blue Angel & EPD |
| Attached Underlay | 1 mm |
| Airborne Sound Transmission | ASTM E90 & ASTM E413 without drop ceiling STC 50 dB w/drop ceiling STC 62 dB |
| Impact Sound Transmission | ASTM E492 & ASTM E989 without drop ceiling IIC 55 dB w/drop ceiling IIC 73 dB |
| Change in Impact Sound Transmission (Delta) | ASTM E2179 ΔIIC 22 dB |
| Underlay Performance | Compressive Strength: 58.02 PSI Closed cell extruded, non-cross-linked polyolefin foam. Resistant to moisture, mold & bacteria. 100 % recyclable, low-emission & non-toxic. |
Description
Gentle and golden, the Soft Wheat colorway recalls the warm glow of a summer wheat field — a pale, warm oak tone with a soft natural grain that adds character without overwhelming. Ideal for rooms that need a quiet, uplifting foundation.
This floor is built for modern family life — it's 100% waterproof and can be installed throughout the home including kitchens, bathrooms, and below-grade spaces. Free of PVC, formaldehyde, and phthalates, it meets the highest indoor air quality standards, making it a healthy choice for families and pets. With an impressive wear rating and scratch-resistant surface, it's designed to look great for years to come.
Its truly waterproof construction makes it equally at home in living rooms, bedrooms, kitchens, bathrooms, and basement spaces — wherever style and practicality need to meet.
*Color may vary between actual product and featured images. Always make your selection from an actual product sample.
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
