SPECIFICATIONS
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Size | 6"x6"x3/8" |
| Product Length | 6" |
| Product Width | 6" |
| Product Thickness | 3/8" |
| Product Weight | 3.53 lbs / square feet |
| Product Coverage (sq. ft. / pcs) | 0.25 |
| Box Quantity | 28 pcs |
| Box Weight | 24.57 lbs |
| Box Coverage | 6.96 sq. ft. |
| Material | Ceramic |
| Color | Gray |
| Finish | Matte |
| Edge | Bevelled |
| Shape | Square |
| Recommended Applications | |
|---|---|
| Bath Floors/walls | ✗ |
| Commercial Interior Floors | ✗ |
| Commercial Interior Walls | ✓ |
| Outdoor Floor | ✗ |
| Outdoor Wall | ✗ |
| Residential Countertops | ✗ |
| Residential Interior Floors | ✗ |
| Residential Interior Walls | ✓ |
| Shower Floors | ✗ |
| Shower Walls | ✓ |
| Backsplash | ✓ |
| Res. Light Floors | ✓ |
Description
Make your bathroom, kitchen or any other place look perfect with Storm Matte Ceramic Tile. With a modern matte finish, this wall tile is sure to lend sophisticated splendor to your room design. Experience the elegance of Gray Ceramic tile in your space.
For flexibility in design and installation, a wide range of coordinating wall tiles, floor tiles, and mosaic tiles are available. The size of this product 6x6x3/8 and it is a Gray Ceramic tile. If you need a different size of this product, you can use the site search.
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
