SPECIFICATIONS
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Size | 3"x12"x3/8" |
| Product Length | 3" |
| Product Width | 12" |
| Product Thickness | 3/8" |
| Product Weight | 5.53 lbs / square feet |
| Product Coverage (sq. ft. / pcs) | 0.25 |
| Box Quantity | 76 pcs |
| Box Weight | 105.07 lbs |
| Box Coverage | 19 sq. ft. |
| Material | Terracotta |
| Color | Red |
| Finish | Natural |
| Edge | Round |
| Design | Hand Pressed |
| Recommended Applications | |
|---|---|
| Bath Floors/walls | ✗ |
| Commercial Interior Floors | ✗ |
| Commercial Interior Walls | ✗ |
| Outdoor Floor | ✗ |
| Outdoor Wall | ✗ |
| Residential Countertops | ✗ |
| Residential Interior Floors | ✗ |
| Residential Interior Walls | ✓ |
| Shower Floors | ✗ |
| Shower Walls | ✗ |
| Backsplash | ✗ |
| Res. Light Floors | ✗ |
Description
Make your bathroom, kitchen or any other place look perfect with Sunrise Natural Hand Pressed Terracotta Tile. With a Natural finish, this tile is sure to lend sophisticated splendor to your room design. Experience the elegance of Red Terracotta tile in your space.
For flexibility in design and installation, a wide range of coordinating wall tiles, floor tiles, and mosaic tiles are available. The size of this product 3x12x3/8 and it is a Red Terracotta tile. If you need a different size of this product, you can use the site search.
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
