Description
8W 3" LED Wafer Selectable CCT
LED/MINI3/PANEL/5CCT/RD2
3 Inch Recessed Ultra-Thin Round Slim
Selectable color temperature, soft White, Warm White, Neutral White, Cool White, Super White.
| Fixture Type | LED Wafer |
| Finish | White |
| Wattage | 8W |
| Lumen Output | 540L |
| CCT (Kelvin) | 27K-50K |
| Temperature | Selectable |
| Indoor or Outdoor Fixture | Indoor |
Spec Sheet
Spec Sheet
Installation Instructions
Info
| Technology | LED |
| Wattage | 8W |
| Lumen | 540L |
| CCT (Kelvin) | 27K-50K |
| Color Temp. | Selectable |
| CRI | >80 |
| Voltage | 120V |
| Rated Hours | 50000 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Weight (lb.) | .70 |
Dimensions
| Width (in.) | 3.75" |
| Cutout (in.) | 3.25" |
|
Height (in.) |
0.75" |
Additional Info
| SKU | LR23751 |
| Safety Listing | cETLus Listed |
| Location Rating | IP65 - Wet |
| Energy Star | Yes |
| Warranty | 3 Years |
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


