SPECIFICATIONS
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Size | 4"x12"x9/32" |
| Product Length | 4" |
| Product Width | 12" |
| Product Thickness | 9/32" |
| Product Weight | 2.82 lbs / square feet |
| Product Coverage (sq. ft. / pcs) | 0.32 |
| Box Quantity | 34 pcs |
| Box Weight | 30.96 lbs |
| Box Coverage | 10.98 sq. ft. |
| Material | Ceramic |
| Color | Brown |
| Finish | Glossy |
| Edge | Bevelled |
| Shape | Rectangular |
| Recommended Applications | |
|---|---|
| Bath Floors/walls | ✗ |
| Commercial Interior Floors | ✗ |
| Commercial Interior Walls | ✓ |
| Outdoor Floor | ✗ |
| Outdoor Wall | ✗ |
| Residential Countertops | ✗ |
| Residential Interior Floors | ✗ |
| Residential Interior Walls | ✓ |
| Shower Floors | ✗ |
| Shower Walls | ✓ |
| Backsplash | ✓ |
| Res. Light Floors | ✓ |
Description
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
