SPECIFICATIONS
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Size | 3"x12"x3/8" |
| Product Length | 3" |
| Product Width | 12" |
| Product Thickness | 3/8" |
| Product Weight | 6.13 lbs / square feet |
| Product Coverage (sq. ft. / pcs) | 0.25 |
| Box Quantity | 40 pcs |
| Box Weight | 61.3 lbs |
| Box Coverage | 10 sq. ft. |
| Material | Limestone |
| Color | Beige |
| Finish | Honed |
| Edge | Straight Cut |
| Shape | Rectangular |
| Recommended Applications | |
|---|---|
| Bath Floors/walls | ✗ |
| Commercial Interior Floors | ✓ |
| Commercial Interior Walls | ✓ |
| Outdoor Floor | ✗ |
| Outdoor Wall | ✗ |
| Residential Countertops | ✗ |
| Residential Interior Floors | ✓ |
| Residential Interior Walls | ✓ |
| Shower Floors | ✗ |
| Shower Walls | ✓ |
| Backsplash | ✓ |
| Res. Light Floors | ✓ |
Description
Make your bathroom, kitchen or any other place look perfect with Paris Honed Limestone Tile. Limestone tiles and mosaics from GobekUsa is premium quality and superior selection. One of the reasons this particular stone is so popular is that it is easy to maintain and clean. This stone looks natural under any use and it wears extremely well with use. In fact the more it is used the better it looks. Honed finish provides less reflection on your space and offers a more silky view. Experience the elegance of White Limestone tile in your space.
For flexibility in design and installation, a wide range of coordinating wall tiles, floor tiles, and mosaic tiles are available. The size of this product 3x12x3/8 and it is a White Limestone tile. If you need a different size of this product, you can use the site search.
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
