SPECIFICATIONS
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Size | 4"x4"x3/8" |
| Product Length | 4" |
| Product Width | 4" |
| Product Thickness | 3/8" |
| Product Weight | 5.69 lbs / square feet |
| Product Coverage (sq. ft. / pcs) | 0.11 |
| Box Quantity | 60 pcs |
| Box Weight | 37.9 lbs |
| Box Coverage | 6.66 sq. ft. |
| Material | Limestone |
| Color | White |
| Finish | Honed |
| Edge | Straight Cut |
| Shape | Square |
| Recommended Applications | |
|---|---|
| Bath Floors/walls | ✗ |
| Commercial Interior Floors | ✓ |
| Commercial Interior Walls | ✓ |
| Outdoor Floor | ✗ |
| Outdoor Wall | ✗ |
| Residential Countertops | ✗ |
| Residential Interior Floors | ✓ |
| Residential Interior Walls | ✓ |
| Shower Floors | ✗ |
| Shower Walls | ✓ |
| Backsplash | ✓ |
| Res. Light Floors | ✓ |
Description
Make your bathroom, kitchen or any other place look perfect with Paris Honed Limestone Tile. Honed finish provides less reflection on your space and offers a more silky view. Experience the elegance of White Limestone tile in your space.
For flexibility in design and installation, a wide range of coordinating wall tiles, floor tiles, and mosaic tiles are available. The size of this product 4x4x3/8 and it is a White Limestone tile. If you need a different size of this product, you can use the site search.
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
