SPECIFICATIONS
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Size | 8"x8"x3/4" |
| Product Length | 8" |
| Product Width | 8" |
| Product Thickness | 3/4" |
| Product Weight | 5.18 lbs / square feet |
| Product Coverage (sq. ft. / pcs) | 0.44 |
| Box Quantity | 10 pcs |
| Box Weight | 22.79 lbs |
| Box Coverage | 4.4 sq. ft. |
| Material | Terracotta |
| Color | Red |
| Finish | Natural |
| Edge | Round |
| Design | Octagon |
| Recommended Applications | |
|---|---|
| Bath Floors/walls | ✗ |
| Commercial Interior Floors | ✓ |
| Commercial Interior Walls | ✓ |
| Outdoor Floor | ✓ |
| Outdoor Wall | ✓ |
| Residential Countertops | ✗ |
| Residential Interior Floors | ✓ |
| Residential Interior Walls | ✓ |
| Shower Floors | ✗ |
| Shower Walls | ✓ |
| Backsplash | ✗ |
| Res. Light Floors | ✓ |
Description
Make your bathroom, kitchen or any other place look perfect with Rustic Cotto Natural Octagon Terracotta Tile. There are a lots of ways to think of terracotta. Let’s begin with the name. The word really amounts to “baked earth” and there are many types. There are Mexican tiles that look like adobe? There is also the Italian red material which is very typical of the area around Florence. Plus French, Catalan, Californian etc., etc. With a Natural finish, this tile is sure to lend sophisticated splendor to your room design. Experience the elegance of Red Terracotta tile in your space.
For flexibility in design and installation, a wide range of coordinating wall tiles, floor tiles, and mosaic tiles are available. The size of this product 8x8x3/4 and it is a Red Terracotta tile. If you need a different size of this product, you can use the site search.
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
