SPECIFICATIONS
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Size | 11"x17"x3/8" |
| Product Length | 11" |
| Product Width | 17" |
| Product Thickness | 3/8" |
| Product Weight | 8.82 lbs / piece |
| Product Coverage (sq. ft. / pcs) | 1.3 |
| Box Quantity | 6 pcs |
| Box Weight | 52.92 lbs |
| Box Coverage | 7.78 sq. ft. |
| Material | Marble |
| Color | White |
| Finish | Honed |
| Edge | Straight Cut |
| Design | Slides |
| Recommended Applications | |
|---|---|
| Bath Floors/walls | ✓ |
| Commercial Interior Floors | ✓ |
| Commercial Interior Walls | ✓ |
| Outdoor Floor | ✗ |
| Outdoor Wall | ✗ |
| Residential Countertops | ✗ |
| Residential Interior Floors | ✓ |
| Residential Interior Walls | ✓ |
| Shower Floors | ✓ |
| Shower Walls | ✓ |
| Backsplash | ✓ |
| Res. Light Floors | ✓ |
Description
Make your bathroom, kitchen or any other place look perfect with Serenity Honed Slides Marble Mosaic. Mosaic tiles are quite popular among homeowners and business owners alike because of their beauty, sophistication, and variety. Honed finish provides less reflection on your space and offers a more silky view. For flexibility in design and installation, a wide range of coordinating wall tiles, floor tiles, and mosaic tiles are available.
You can also install artistic mosaic floors in your living room to enhance its appearance. You can place them anywhere in your house or commercial space that needs a visual uplift. They are versatile and bring about a sense of purity and hygiene in any space, be it a residential or business area. The size of this product 11x17x3/8. If you need a different size of this product, you can use the site search.
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
