SPECIFICATIONS
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Size | 3"x6"x3/8" |
| Product Length | 3" |
| Product Width | 6" |
| Product Thickness | 3/8" |
| Product Weight | 0.46 lbs / piece |
| Product Coverage (sq. ft. / pcs) | 0.13 |
| Box Quantity | 56 pcs |
| Box Weight | 25.76 lbs |
| Box Coverage | 7 sq. ft. |
| Material | Ceramic |
| Color | Multicolor |
| Finish | Glazed |
| Edge | Straight Cut |
| Design | Delft |
| Recommended Applications | |
|---|---|
| Bath Floors/walls | ✗ |
| Commercial Interior Floors | ✗ |
| Commercial Interior Walls | ✓ |
| Outdoor Floor | ✗ |
| Outdoor Wall | ✗ |
| Residential Countertops | ✗ |
| Residential Interior Floors | ✗ |
| Residential Interior Walls | ✗ |
| Shower Floors | ✗ |
| Shower Walls | ✗ |
| Backsplash | ✗ |
| Res. Light Floors | ✗ |
Description
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
